Dočasné blízké vztahy v pohybu
29. března 2023·Zuzana Macourková

Dočasné blízké vztahy v pohybu

Meeting Point | CZ

Dalším z workshopů středečního programu byl Nový cirkus a párová akrobacie, který skrze pohyby a emoce propojil účastníky festivalu.

Prvním z bodů bylo pohybové cvičení na rozehřátí. Zavřeli jsme oči a dle návodů lektorky postupně hýbaly jednotlivými částmi těla. To nejen, že zaktivizovalo svaly, ale také podněcovalo představivost. Co vlastně svými pohyby vytváříme za obrazce? Jakým způsobem se pohybujeme v prostoru s absencí našeho nejvyužívanějšího smyslu?   

Dále bylo nutné vytvořit dvojice. Lektorka vždy předvedla, co za kreace budeme vytvářet – a pak směle do toho. Obtížnost se zvyšovala a souběžně s ní sílil náš pocit sounáležitosti. Vyvrcholením byly cviky skupinové. Rozběhnout se, skočit a spoléhat na ostatní. Na závěr přišel pád do neznáma. 

Po třech intenzivních hodinách už šlo pouze o to překonat vlastní strach a zpečetit nově vzniklé důvěrné vztahy. Postavili jsme svými těly schody, po kterých vždy jeden z nás lezl. Cílem bylo dostat se na záda posledního, který stál rovně. Postavit se na jeho ramena a nezapomínat na to stát rovně. Obejmout sám sebe, ideálně zavřít oči a doufat. 

Začátek i konec workshopu provázelo vzájemné sdílení jmen, zkušeností i pocitů. Ukázalo se, že i dočasné blízké vztahy nemůžou být založené pouze na vnitřním pocitu jistoty, ale také na jakési tělesné důvěře. Vzniklý kolektivní pocit sounáležitosti dopomohl i naprostým začátečníkům v Novém cirkusu a párové akrobacii ke vzniku příjemného a bezpečného prostoru, ve kterém jsme se všichni mohli bez ostychu zapojit a nebát se padat.

Foto: Tereza Ondryášová
Foto: Tereza Ondryášová
Foto: Tereza Ondryášová