Estrádové klání, které vyhraje ten, kdo se nejlíp asimiluje
29. března 2023·Viktor Hájek

Estrádové klání, které vyhraje ten, kdo se nejlíp asimiluje

Meeting Point | CZ

Kdo se stane Miss Brexit? Ten, kdo opustí svoji přirozenost a „upřímnost nahradí etiketou“. Chcete zůstat v Británii? Chovejte se jako Britové v médiích, čili ne tak, jak se chovají doopravdy.

V této parodii muzikálové estrády i za doprovodu živé hudby vystupují studenti muzikálového herectví v Londýně, přičemž žádný není rodilým Britem. V průběhu představení se dozvídáme detaily o jejich všemožných, vždy zajímavých a duchaplných zájmech a tradicích z jejich rodné domoviny. Během šou zaznívají tóny z keyboardu, flétny či kytary. 

Přestože celá forma představení byla jazykově anglocentrická, každý soutěžící měl hudební vystoupení v rodném jazyce. Zaznívají tak různé: francouzština, italština, portugalština, slovenština, španělština. Význam slov však zůstává pro diváka skrytý, protože titulky záměrně tyto jazyky nepřekládaly. Všechny jazyky opisovaly v originále. Zazněl zde i londýnský dialekt cockney jako specifický druh jazyka, kterým mluví britští „domorodci“.

Zároveň se i dozvídáme, jak se soutěžící derou za vidinou vysněného pozlátka, života v Anglii. Při sledování účastníků, jejich různorodých původů a tradic, se možná odhaluje to, že samotné Británii identita trochu chybí. Meal deal, fish and chips, Fronta na královnu, nalévání čaje nebo Big Ben. Je to opravdová tradice, nebo atrapa pro turisty? Nejsou to zbytky toho, co je nakonec jenom pouhým ornamentem, simulací sebe sama? Co tedy vlastně tvoří identitu Spojeného království? Doufejme, že to není jen vykořisťování cizích kultur a jejich pohlcení velkým hegemonem zvaným Británie.

Foto: Hanka Ptáčková
Foto: Hanka Ptáčková
Foto: Hanka Ptáčková