(Ne)tragický Tartuffe
30. března 2023·Filip Sojka

(Ne)tragický Tartuffe

Meeting Point | CZ

Moderná interpretácia študentov z Academy of Theatre, Radio, Film and Television rozdala karty trochu inak – druhé kolo sa konať nebude! Žiadne ceny útechy, len víťaz a porazený.

Tradičný satirický pohľad na katolícku vieru, rodinu ako nefunkčný sociálny poriadok či nenásytné ľudské neduhy sú v podaní slovinského súboru načrtnuté v karikatúrnych polohách, ktoré často sprevádza biologický pud a koketéria. Avšak stredobodom režijno-dramaturgickej pozornosti nie sú základné tematické okruhy, ktoré Molièrova veršovaná klasika ponúka. Zaužívaný šťastný koniec s morálnym ponaučením prichádza v zvrátenej, ale pre kontexty dnešnej doby, realistickej podobe. 

Tartuffeove svätuškárstvo je odhalené a adekvátne potrestané, ale aj keď stráca dôveru rodiny, do ktorej sa nanominoval, svoje lacné triky posúva na vyššie miesta – do kráľovského paláca. (Ne)tragický záver poukazuje na zjavnú evolúciu ľudskej prefíkanosti a úpadku triezvej racionality, avšak jej pomerne moderná interpretácia vo zvyšných častiach upadá kvôli nadmernej kulminácii zbytočností.   

Zaujímavý koncept a pestrý výber symbolov v scénografickej zložke je vystavený zvyšným chaotickým elementom, ktoré inscenáciu valcujú a prevažujú. Nerovnováha medzi funkčne nastaveným situačným humorom a zbytočne presýtenou parodickosťou naberajú na gýčovom prevedení a zoskupenie rekvizít majú nejasnú nadväznosť. Netradičné uchopenie hry Tartuffe vzbudzuje pozornosť, ale vyvrcholenie prichádza bez uspokojenia.

Foto: Šimon Pávek
Foto: Šimon Pávek
Foto: Šimon Pávek