Produkt. Čeho? A proč?
1. dubna 2023·Adéla Ohnheiserová

Produkt. Čeho? A proč?

Meeting Point | CZ

Imerzivní představení Tomáše Webera a Petra Akimova. Pojďme společně tvořit, pojďme spolu natočit film, můžeme? Ale také společně vytvoříme nepříjemný tlak na diváka. Necháme cítit se v ohrožení.

Performance obsahuje sexuální scény a scény násilí, hlásá nápis při vstupu. Malá místnost. Prosím odložte si všechny své přebytečné věci, bude to pro vás lepší. Cože? Sedáte si na židličky rozmístěné v prostoru a čekáte.

Tma, světlo, hlas. Pojďme spolu vytvářet hollywoodský film se všemi klišé a předsudky. Začneme zlehka? Ne. Imerze přece znamená vtažení, necháme divačku křičet, přesně tak jak by křičela, kdyby na ni někdo vytáhl nůž. Atmosféra zničehonic zhoustne. 

Společně vystavíme scénář. Postavy jsou dívka a muslim. Ale ne jen tak ledajaký muslim, který se jmenuje Ahmed, ale Ahmed terorista. Co takový Ahmed terorista může dělat? Může šukat svou přítelkyni. Může se obložit trhavinou a odpálit se v Disneylandu, zatímco bude držet za ruku malé dítě, které hledá maminku. Nechat spadnout letadlo plné lidí a přitom poslat hlasovou zprávu své dívce, ve které se s ní loučí. Variantou je také upálit se v bytě partnerky. Nechat se zavřít do vězení a čekat až ho jeho slečna, která se kvůli němu stala pomalu ninjou, osvobodí. Tohle všechno jsou možnosti našeho produktu, našeho scénáře. Co uděláte je jen na vás.

Hodina, kdy jste spolutvůrce situace. A jste? Vlastně ne, protože možnosti jsou předem dány. Vždy uděláte, co po vás performer chce, a když se vzpíráte, tak vás k tomu stejně dotlačí. Cítíte se ohroženi nebo ponořeni? Co je výsledný produkt? To je přece na nás, nebo ne?